Skip to Content

Jak vypada proces vytvaření per?

Dnes technologie je doopravdy současná, a týka se to málem všech předmětů, které výrabí člověk. Určitě nevždycký tak to výpadalo. Kdysi výrobní rozvoj některých věci byl protáhlý a těžký. Dnes máme speciální mašiny, které dělají mnoho věcí za nás. Všechno je jednodušší než kdysi.
Výrobní postup pružin
Źródło: sxc.hu
Dobrým příkládem bude výrobní proces pružin. Určitě většina z nás slučuje pružiny jen z perama tlačnymí. Je to nejfrekventovanějí použivaný žánr pružin. Ale musíte vědět, že existuje spousta typů pružin, a každa z ních ma jíný úkol. Pružina je rovněž nezvyklé důležitá pro pracovaní calé mašiny. Výběr dobrého pera je velmi podstatný. Jestli dobře vyběrete pero Váší mašína bude dlouho a znamenitě fungovat.

Místo, ve kterým se vyrábí pružiny nazýva se pružinarnou. Co je poutavé vytváří se tamhle jenom pera, je to velice specialistícká tovarna. Někdy můžete najít ještě perarny, ve kterých pera vytváří se rukodělně. Samozřejmě takové pera jsou nejvyšší kvality, ale musíte mít na pamětí, že musíte zaplatit za ní víc prachů. Avšak většina pružinarn má hodně pokročilé stroje, které vytvařají pružiny. Některé z ních disponuje také připravkama vlastní konstrukce, diky tomu mohou dělat pružiny nejlepší jakostí.

Vytvarní postup per není jednoduchý. Na záčatku nejdůležitější je navíjení a tvarovaní pružin z suroviny. Pozdějí pružiny měli by být tepelně úpravené, jde tady o tepelné upevnění. Nejfrekventovanějí tento proces je mechanický. Ještě pozdějí ma místo proces, který nazýva se povrchovou úpravou mechanickou.

Pružiny
Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Tento postup můžeme podělit na tří fáze. Úvodní to kuličkovaní, další to broušení a konečný to odmašťovaní. Běžně stadia té jsou dělané mašínami vlastní konstrukce. Na konec proběha postup povrchové úpravy antikorozní a také značení. Je tady aplikováno lakování a voskování. Občas také černění a cínování. Všechno zaleží na tím jaký potřebujeme mít výsledek.Občas pružinarny dělali také další prováděné operace. Máme tady na myslí na přiklád odmagnetování per, odjehlování pružin a rovněž leštění pružin. Některé pružinarny dělali také životnostní zkoušky, které mají garantovat nejlepšíjakost produktu.

Jak vidíte vyrabení pružin není jednoduché. Je to rozvleklý a komplikovaný proces, ve kterým se použivá mnoho mašin. Dnes celá produkce díky strojům je snadnější než dřív. Skoro nikdo z nás neví jak spletitá je nevelká pružina.

Přečtěte si více zde: .