Skip to Content

Rozmanitost pružin.

Nejvíc známým typem per jsou pružiny tlačné, kterých používáme každodenní. Pružiny tlačné jsou naším prvním asociací se slovem pružiny. Většína z nás myslí, že je to jediný typ per, který existuje. Je to velký omyl. Existuje několik žánrů per.
Výroba a průmysl
Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com
Výroba pružin to těžký a složitý postup. Hlavně jde o počátek produkcí. Tvarování per je hodně důležité z toho důvodu, že má vlív na celý proces produkcí. Druhá věc, kterou děla se s perami to tepelní úpevění. Má to vliv na odolnost pružin.

Obyčejně tato fáza je automatická. Další fáza to povrchová úprava mechanická. Přestože všechno je mechanické je to opravdu složitý postup. Velmi zakládní jsou antikorozní úpravy a značení na povrchu per. Nejlepé nabývat pružiny, které měly zkoušky jakosti. Davá nám to zaručení, že výrobek, který kupujeme je nejlepší jakosti.

Výroba pružin má ohromný vliv na vlastnosti per. První věc, kterou spatřímé to podoba per. Může být opravdu různorodná:

Nejpopularnější jsou určitě pera tlačné, které můžeme nalézt v malých a velkých věcích, které používáme každodenně. Dobrým příkladem jsou propisky, vevnitř kterých najdeme nevelké pera tlačné. Jiným zajímavým příkladem užiti per tlačných jsou pera, které najdeme v naších automobilech a v jiných komunikačních prostředkách.Průmysl
Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Druhým velice popularním žánrem pružin jsou pera tažné. Nejdůležitějším zadáním takových per je shromaždění v sobě sily, kterou později mají v konkrétním čase opět vydát. Velmi významné je též zeslabování nárazy a otřesy a zachovávaní stability mašín. Zajímavé je, že také takový typ per většina nás má v svých bytech – myslíme tady o oknech, které ve většině případů mají pera tažné, které pomáhají je otevírat a zavírat.

Pružiny můžeme také rozdělit z důvodu materiálů, z kterého zůstaly výrobené. Určitě nejvíc popularní jsou pružiny kovové. Druhý žánr to pera pryžové. Jistě této typy per můžeme rozdělit na menší skupiny.

Jestli jde o pera kovové to můžeme je rozdělit podle způsobu jakým jsou namáhané. První skupina to pera namáhané ohnutím – v tímto případě materiál pružin není využitý optimálně. Ohromnou skupinu tvoří pružiny kovové zatěžované ohybem. Jsou to listové pera, které díky tření mezi listy mají tlumící výsledek, vzpěrné listové pružiny, které díky tuhost zmenšuje se až k nule, šroubovité pružiny zkrutné a pružiny spirálové.

Významnou skupinou jsou pera namáhané krutem. Můžeme tady zminít pružiny šroubovité válcové, zároveň tažné jak i tlačné. Existují také pružiny šroubovité kuželové, zkrutné a také pružiny namáhané kombinovaně. Příkladem jsou pera talířové a kroužkové.